Kakaodan Çikolataya

Kakaodan Çikolataya

27 Ekim 2014


Kakaonun çikolataya dönüştüğü yolculukta üretim sırasında kullanılan hammaddeler ve geçirilen evreler şu şekildedir:


Yarı İşlenmiş Ürünler:
Kakao Likörü: Hem kakao hem de çikolata imalatında ilk olarak kakao likörü elde edilir. Bunun için kakao çekirdekleri öncelikle temizleme ve ayıklama işleminden geçirilir ve yabancı materyallerden arındırılır. Daha sonra temizlenenler büyük silindirik kazanlarda kaynatılır. Kaynatılan kakao son olarak öğütme işleminden geçer ve böylelikle kakao yağı elde etmiş oluruz.
Kakao Yağı: Kakao likörünün öğütülmesinden sonra geriye kalan kısım kakao yağıdır. Bir çikolatanın kalitesini de belirleyen kakao yağının yoğun olması gerekmektedir. Bu nedenle bu çikolata üretimi sırasında bu aşamaya dikkat edilmeli, mümkün olduğunca en kaliteli kakao yağını elde etmeye çalışılmalıdır. 
Kakao Tozu: Çikolata likörünün preslenmesi sonrasında geriye kalan çoğunluk kakao tozunu oluşturmaktadır. Çok ince, serbestçe akan bir toz olmalıdır. 


Çikolata ve Bileşenleri:
Likit çikolata
Özel Pazar Segmentleri İçin Çikolata: Özel pazar için çikolota çeşitlerine baktığımızda karşımıza; organik çikolata, şekersiz çikolata, içindekilerin fonksiyonelliğiyle zenginleştirilmiş çikolata gibi çeşitler çıkmaktadır. Bu çikolata çeşitlerinin içinde çikolata yağı dışında sebze yağı bulunmaktadır.


Diğerleri:

Dekorasyon amacı ve kuruyemişlerle birlikte kullanılan çikolatalardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.