x
deneme ankeet
  deneme ankeet
   
   
   

Oy Gönder
deneme anket
  deneme anket
   
   
   
   
   
   
   
   

Oy Gönder
En çok hangi ambalajı beğendiniz?
  En çok hangi ambalajı beğendiniz?
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Oy Gönder

Forbes'a Haber Olan Fırıncının Başarı Öyküsü 4.5 100Bugünkü yazımızda sizlere Forbes’a haber olan fırıncıyla yapılmış olan söyleşiyi paylaşıyoruz. Küçük bir fırından başarılı bir işletmeye dönüşen Higgidy ve arkasındaki yetenekli güç Camilla Stephans’ın hikayesi bu. Geçtiğimiz yıl şirketlerinin 10. Yıldönümünde kendine özgü tariflerinin bulunduğu kitabı yayınlandı. Camilla’nın kendi iş deneyimleri sonucunda yeni işletmelere ve kendi işini kurmak isteyenlere güzel ve uygulanması gereken önerileri var.


Mükemmel tarifler kendi başına yeterli değil!
“Akademik eğitimin bana göre olmadığını anladığımda okulu bırakmak benim için bir yolculuktu. Ne istediğimi yemek yapmayı öğrenene kadar bulamamıştım. Leiths’teki yemek yapma kursuna gittim ve burada tarif geliştirmeyi, yeni şeyler düşünmeyi ve hayal etmeyi öğrendim. İngiltere’ye döndüğümde Seattle Kahve Şirketini yeni kuran Scott ve Ally Svenson çiftiyle birlikte çalışmaya başladım. Burada garsonluk yapıyordum ve boş kalan zamanlarımda bizim istediğimiz kekleri isteyen küçük fırınlar ve tedarikçileri araştırmaya başladım. O zamanlarda insanlar muffının ne olduğunu daha bilmiyorlardı. 2 ile 3.5 yıl içerisinde 55 şube açtık ev sonra Starbucks Seattle Kahve Şirketini satın aldı. O sırada aşçı olarak eğitim alıyordum ve tarifler yazıyordum. Starbucks için yemek gelişim yöneticisi olarak çalışmaya başladım ve bu benim için gerçekten de çok iyi bir pazarlama deneyimiydi. Bu deneyimim ve garson olarak çalışmam yeni işimi kurduğumda bana çok yardımcı oldular. Eylül 2001’de Starbucks’tan ayrılmaya karar verdim çünkü yemek konusunda daha çok yoğunlaşmak istiyordum ve kariyerime bu yönde devam etmek istiyordum. Birkaç tedarikçimle freelance çalışmaya başladım. Kendimi artık aşçı olarak yeterince olgun hissediyordum ve bir risk almaya hazırdım.”


Paranızı işe yatırmaya hazır olun
“Higgidy ile çalışmaya başladığım zaman eğer birlikte bir iş yapacaksak ortak bir para koymamız gerekiyor mantığıyla hareket ederek ortak bir para hesabı oluşturduk. Daha başlangıçta birkaç insan daha dahil oldu. Kocam James ile tanıştım ve diğer kişileri birlikte bulduk. Higgidy şimdi 10 yıllık bir şirket ve biz bu şirketi para yatırarak kendimiz işlettik. Kendi işlerini kurmak isteyen insanlar genellikle kendi nakit paralarını işe yatırmayı istemezler fakat bence bu çok önemli: siz kendi işinize para yatırarak aslında bankada dahil olmak üzere herkese bu işe inandığınızı gösteriyorsunuz. Biz evimizi sattık ve ilk beş yıl boyunca her kuruşunu işe yatırdık. Çoğunlukla ‘Bir fabrikam var ama evim yok’ düşüncesinden uzak tutmaya çalıştım. Başarı bize geliyordu fakat yemekle bunu bu yoldan yapmak zorunda değilsiniz. Kendinize bütün yemekleri yapan bir üretici partner bulmanız gerekmektedir. Biz bunu göz önünde bulundurduk fakat ben pişirmeye başladığım zaman üretici ben oldum. Aynı zamanda bulunduğumuz bölgede açılabileceğimiz çok fazla boşluk yoktu. Bu nedenle biz de Shoreham ve takımımıza yatırım yaptık. Takımımızdaki insanlar olmadan bugün bu noktaya gelemezdik. İnsanların görevlerini değiştirmeyi istediklerini ve aynı zamanda kendi alanlarında uzman olmak istediklerini düşündük. Pasta yapan bayanlarımız, fırın insanları, yahni yapan insanlar gibi kendi bölümlerini çok iyi bilen çalışanlarımız var. Takımımızdaki her bir üyemize çok fazla değer veriyoruz ve Sussex’e bağlıyız.”


Süpermarketlerden arkadaş edinin
“Süpermarketler hiç kolay değil. Büyümemiz, kendi fikrimizi süpermarket raflarına sunmamız hala çok zor. Biz kendi Higgidy mutfağımızı inşa ettik ve yatırım yaptık. Aynı zamanda ürün tedarik ettiğimiz bütün süpermarketlerle iyi ilişkiler kurduk. Bütün bunların hepsi kararlılıkla ilgilidir. Onlar insan, açıklarlar fakat sihirli bir formülü yok. Teknik yönetici, üretim yöneticisi işe almak zorundaydık. Biraz daha büyümemiz gerekiyordu”


Ana hatlar üzerinde anlaşamamak…
"Yüksek seviyede kaliteyi devam ettirmeniz mümkün. İlerlemeye bakıp ‘ Belki daha büyük tencere ve tava almak anlamlı’ diye çıkarım yapabiliyorum. Bizim reklamla ulaşan insanlarımız ‘Daha büyük makine parçası bulmalıyız’ ve ben de ‘ Bu kadar büyüklükte makine parçası sevmedim’ diyebilir. Bu şekilde elde yapılmış elementlerin nasıl olması gerektiği konusunda karara varma aşamasında karşılıklı olarak geliştirici bir diyalogun kurulması önemlidir."


Ve kendi kişiliğinizi de içerir.
“Biz dondurulmuş hazır yiyeceklerin olduğu bir alanda iş yapıyoruz ve buna rağmen birçok marka oldukça yüzsüz olabiliyorlar. Higgidy kekin yapıldığı yerde yiyen insanlarla iletişim kuruyor. İnsanlar bize güvenebilir çünkü bu benim! Bunun arkasında gerçek bir insan var makine yok. Sussex’te denizin arkasında mutfaktayız. Alabiliyorsak eğer yerel malzemeler almaya çalışıyoruz. Biz ikiyüzlü davranmıyoruz. Müşterilerimizden geridönüşler almaya özen gösteriyoruz ve nerede hata yaptığımızı soruyoruz. Etkileşimi seviyoruz ve her şeyin çok lezzetli olmasını istiyoruz. İnsanların yeme alışkanlıklarında değişiklikler oluyor. Yeni fikirlerin her zaman kuluçkada olması hayati önem taşıyor.”


Personelinizi Yetiştirin
“Eğer şirketinizin performansı çok iyiyse, kazancınızın altısı personelinize gidiyor ve performanslarına göre belirleniyor. Biz çalışanların severek işe gelmesini istemeyi istiyoruz. Burası insanların kendilerini rahat hissettikleri, arkadaşlarıyla tanıştıkları bir yer. Biz her yıl bir kere Higgidy pikniği yapıyoruz. İnsanlar çok çalışıyorlar fakat ben işin mutlu bir yer olabileceğine inanıyorum. Higgidy’nin duvarları açık renkli boyalı. Biz çalışanlarımızın molalarını rahat ve eğlenceli geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”


Hikayenizi Anlatın
"Yemeği ve yemek yapmayı seviyorum. Facebook ve Twitter’da çok fazla şey biliyormuş gibi davranmak istemiyorum ama şimdi insanların iletişim kurma şekli böyle. Sosyal medya hesaplarında etkileşime girmeniz çok önemli. Biz de buna yatırım yaptık çünkü bu yolla müşterilerimizle ilişki kurmak istedik. Bizim için bu, insanlarla iletişim kurmak ve insanlara kim olduğumuzu göstermenin bir yolu. Şirket sadece ambalajlamayla ilgili değil! Higgidy yemek kitabı yayınlandı çünkü ben her zaman bir gün yemek kitabı yazmayı hayal ediyordum ve şimdi doğru zamandı. 10.yıldönümümüzde böyle bir şey yapmak doğru bir şeymiş gibi hissettim. Birkaç pasta, kek tarifleri yazdım ve bunu yaparken asla bir uzmanmışım edasıyla yapmadım. Burada birkaç öneri şeklinde bu tarifleri yazdım.”


Aile işinizi ailenizin bir parçası yapın
"Higgidy ailenin bir üyesi ve bu mükemmel bir şey. James ve ben, Higgidy kurulduğunda tanıştık ve birlikte bu işe yatırım yaptık. Birlikte partner olmaya karar verdik ve bu yolculuğa birlikte çıktık. Bütün zor şeyleri masaya yatırdık. İnşa etmek ve finans konularında hiçbir bilgim yoktu. İki tane çocuğumuz var ve aramızda bir işbölümü var. Bazen işteki baskıyı ben alıyorum bazen James alıyor. Şimdi bizimle birlikte iş yükünü paylaşan iyi bir partnerimiz daha var. Kocamla birlikte iş yapmaktan çok memnunum. Çay zamanında ve banyo zamanında evde olmaya dikkat ediyoruz ve çocukları yataklarına birlikte götürmeyi tercih ediyoruz. Çocukları yatırdıktan sonra akşam işe geliyoruz. Evimizde bir ofisimiz ve çalışma odamız yok. Ev evdir”T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.