x
deneme ankeet
  deneme ankeet
   
   
   

Oy Gönder
deneme anket
  deneme anket
   
   
   
   
   
   
   
   

Oy Gönder
En çok hangi ambalajı beğendiniz?
  En çok hangi ambalajı beğendiniz?
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Oy Gönder

Çikolata Severlere Şok Haber! 4.5 100


Bu yazımızda özellikle çikolata severleri üzecek bir haberden bahsedeceğiz. Dünyanın en önemli çikolata üreticilerinin açıklamalarına göre kakao üretimi talebi karşılamakta zorlanıyor ve 2020 yılından itibaren üretim açığının artacağı yönünde görüşler mevcut.
Dünyanın genelinde çikolata tüketimi çok hızlı oranda artmakta bu durum da kakao üretiminin talebi karşılayamamasına neden olmaktadır. Bu şartlar altında çikolata tüketiminin geleceği çok büyük tehlikede. Bu tehlikenin önlenmesi için kakao üretimine bilimsel ve teknoloji yatırımlar yapılmalıdır.
Önde gelen çikolata üretici firmalarından olan Mars ve Barry Callebaut, son 50 yılın en büyük çikolata kıtlığı yaşanabileceğini verilerle ortaya koyarak bu konuda kakao üreticilerini çok fazla iş düştüğü çünkü tüketilenin çok altında üretim yaptıklarını belirttiler.
Ortaya koydukları verilere bakacak olursak 2013 yılında dünyada üretilen miktardan 70 bin metrik ton daha fazla kakao tüketildi. 2020 yılında ise aradaki farkın 14 kat artarak 1 milyon metrik tona ulaşabileceğini öngörüyorlar. 2030 yılında ise tüketilen ve üretilen kakao miktarı arasındaki farkın 2 milyon metrik tona ulaşma riski taşıdığını söyleyerek bizleri uyardılar.


Bilim Çare Olabilir.
Üretimin azalmasıyla birlikte çikolatanın fiyatı 2012’den beri %60 oranında arttığı gözlemlendi. Üretimin artmasını sağlayacak yol da bilimsel ve teknolojik yatırımlar. Orta Afrikalı çiftçiler, geleneksel kakao ağaçlarından çok daha fazla ürün verebilen ağaçların geliştirilmesi üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların kakao üretimini arttırması yönünde olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz etkilerinin de olacağı yönünde tartışmalar söz konusu. Bu tarz girişimlerin domates ve tavukta olduğu gibi, çikolatanın da tadının bozulacağı ve azalacağı yönünde bu nedenle bu tarz bilimsel ve teknoloji yatırımlara karşı çıkan kitle de mevcut.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.