x
deneme ankeet
  deneme ankeet
   
   
   

Oy Gönder
deneme anket
  deneme anket
   
   
   
   
   
   
   
   

Oy Gönder
En çok hangi ambalajı beğendiniz?
  En çok hangi ambalajı beğendiniz?
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Oy Gönder

Baharatlariniza Uygun posetler 4.5 100
    


Bu yazımızda bizim yemek kültürümüzde ayrı bir yeri olan baharatlardan bahsedeceğiz. Kullanımları çok eskiye dayanan baharatların kullanımı bir sistem ve uyum gerekmektedir.
Yapılan yemeğin içine atılan bir tutam baharat, o yemeği bambaşka bir lezzete dönüştürebilir.
Sadece lezzeti açısından değil aynı zamanda da sağlığa yararlı olmasından dolayı da sofralarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Baharatlar yüzyıllar boyunca ticarette çok önemli bir yer tutmuşlardır.
Zor koşullarda çok uzak mesafelerden taşınan baharatlar, Batı ülkelerinde altın, pırlanta gibi değer görmüştür. Kıymetli bir ürün olarak satılmıştır. Baharat Yolu’na sahip olan elinde çok büyük bir güç bulundurmaktaydı. Yemeklerde baharat kullanımı çok yakın zamana kadar zenginlik göstergesi olarak kabul edilmiştir.
Yasemin Demircioğlu, Melek Yaman, Işıl Şimşek’in ‘Kadınların Baharat Kullanım Alışkanlıkları Üzerine ‘ yaptıkları araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır. Yapılan bu araştırma 662 kadın üzerinde yapılmıştır. Sonuç olarak kadınların%94.6’sının evde baharat kullandığı, en çok kullandıkları baharatlar arasında; karabiber, kırmızı pul biber, nane, kekik, acı kırmızı toz biber ve kimyonun yer aldığı belirtilmiştir. Adaçayı, nane, kekik ise daha çok bitkisel tedavi amacıyla tercih edilen baharatlardır.


    


Satın alma davranışlarına bakacak olursak kadınların büyük bir çoğunluğu baharatları marketten ambalajı ile satın aldıkları ortaya çıkmıştır. Günümüzde satın alınan gıda ürünlerinde ambalaj ayrı bir önem taşımaktadır. Baharatlarda da ambalajsız olanlar tüketicilerde güvensizliğe yol açmaktadır. Satın alırken öncelikle ambalajların üzerinde yazan imal-son kullanma tarihlerine baktıkları, evlerinde ise cam kaplarda sakladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda güvenilir firmalara ait, ambalajlı, imal ve son kullanma tarihleri bulunan baharatların satın alınması ve alınan baharatların ışık, nem, hava ve sıcaktan korumak için ambalajından boşaltılarak, kapaklı, koyu renkli cam kavanozlarda serin bir yerde saklanması önerilmiştir.
Posetmarketi.com olarak baharat kategorisinde sunduğumuz baharat poşetlerimiz hava, ışık ve nem almamasına özen gösteriyoruz. Şeffaf poşetlerimiz baharatlarınızın güzelliğini ön plana çıkararak, ürünlerinizin raflarda dikkat çekmesini sağlayacaktır. Dikdörtgen tabanı sayesinde poşetlerimiz rafta dik duracaktır.


    

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.